W czym prać swoje ubrania, aby wyglądały jak nowe?

W czym prać swoje ubrania, aby wyglądały jak nowe?

Ubrania użytkowane w długim okresie czasu oraz często prane mogą nie prezentować się bardzo estetycznie. Warto zapoznać się z poradami dotyczącymi sposobu prania ubrań, które pozwala na zachowanie ubrań w odpowiednim stanie.

Najważniejsze jest unikanie niewłaściwe realizowanego prania.

Na trwałość odzieży pranie wpływa w bardzo dużym stopniu. Oczywiście wiele zależy od rodzaju materiałów, z których wykonane są ubrania, ale niewłaściwe pranie może zniszczyć nawet najlepszej jakości brania.

Jeśli chce się unikać uszkodzeń bardzo delikatnych ubrań jak niektóre bluzki czy swetry można decydować się na stosowanie worków do prania. Pozwalają one również na skuteczne zabezpieczenie przed zniszczeniami bielizny.

Worki pozwalają na ograniczenie wycierania, splatania się ubrań podczas prania, co intensywnie wpływa na stan bielizny podczas prania. Ograniczyć można również sytuację, w której ubranie może się podrzeć.

Odwracanie ubrań

Prane ubrania dobrze jest odwrócić przed praniem na drugą stronę. Wiele osób nie robi tego między innymi z powodu braku posiadania odpowiedniej ilości czasu. Jednak warto poświęcić nieco więcej czasu w celu odwrócenia przez praniem spodni czy koszul.

Pozwala to na znaczne ograniczenie uszkodzeń, które mogą się pojawić się podczas prania. Dodatkowo można znacznie lepiej chronić kolor ubrań. Przy pewnych ubraniach można również ograniczyć występowanie tak zwanego mechacenia się ubrań.

Dodatkowo gdy ubrania posiadają różnego rodzaju nadruki wówczas bardzo ważne jest decydowanie się na odwracanie ubrań, gdyż nadruki bardzo łatwo ulegają pękaniu podczas prania. Odwrócenie ubrań na drugą stronę pozwala na znaczne przedłużenie ładnego prezentowania się ubrań.

Zalecenie producentów

Bardzo ważne przy praniu ubrań jest również czytanie zaleceń producentów dotyczących polecanego sposobu wykonywania prania. Na metkach można sprawdzić zalecenia producentów dotyczących sposobu prania ubrań z określonego rodzaju materiałów.

Jednocześnie jest to szczególnie istotne w przypadku ubrań wykonanych z mieszanek materiałów. Na metkach pojawiają się również informacje o tym czy ubranie może farbować czy nie podczas prania. Jest to bardzo ważna informacja, gdyż pozwala chronić inne ubrania przed uszkodzeniami. Ubrania, które farbują znacznie lepiej jest prać ręcznie.

Środki chemiczne

Przy praniu bardzo ważne jest również decydowanie się na odpowiednie środki do prania. Postawienie na dobrej jakości środki do prania czy środki chroniące podczas prania jest wskazane szczególnie przy praniu ubrań delikatnych. Jednocześnie nie powinna jest przesadzać między innymi z ilością używanego przy praniu płynu do płukania czy proszku do prania.

Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie takich ilości środków chemicznych do prania, które są zgodne ze wskazaniami producentów. Jeśli trudno jest doprać ubrania wówczas znacznie lepszym rozwiązaniem niż wielokrotne pranie jest decydowanie się na ręczne pranie.

Można również decydować się na ponowne pranie zamiast używać przy pierwszym praniu nadmiernej ilości detergentów.