Walka z otyłością – jakie farmaceutyki wybrać?

Nadwaga i otyłość są jednym z poważnych problemów wielu osób – także w Polsce. Możemy walczyć z nimi przede wszystkim przez zmianę diety na inną oraz przez uprawianie sportów.

Do dyspozycji mamy również szeroką gamę różnych farmaceutyków, które skierowane są do osób chcących zrzucić nadmiar kilogramów. Na co warto się zdecydować?

Leczenie nadwagi i otyłości powinno odbywać się racjonalnie. Pochopne decyzje i drastyczne diety najczęściej kończą się osłabieniem organizmu oraz efektem jo-jo, czyli ponownym nabraniem wagi. Wiele osób zadaje sobie wtedy pytanie – czy konieczne jest rzeczywiście prowadzenie diety i sport? A może lepiej zdecydować się na suplementy diety na odchudzanie, które obiecują utratę kilogramów w krótkim czasie?

Tabletki na odchudzanie – co warto o nich wiedzieć?

Zacznijmy więc od tego, czym dokładnie są suplementy i leki na odchudzanie i jakie rezultaty są nam w stanie dać. Zadaniem takich farmaceutyków jest przede wszystkim zmiana metabolizmu organizmu dla przyspieszonej utraty tkanki tłuszczowej.

Najpopularniejsze tabletki na odchudzanie to suplementy diety, na które nie musimy mieć recepty. Zakupimy je w aptekach, sklepach ze zdrową żywnością, także przez Internet. Środki tego rodzaju bazują przede wszystkim na ziołowych składnikach, wyciągach z roślin, witaminach, minerałach.

Tabletki te możemy podzielić na trzy rodzaje:

• przyspieszające metabolizm – sprawiają, że przemiana materii następuje szybciej niż zwykle, więc możemy szybciej chudnąć

• fat-burnery – wspierają spalanie tłuszczu, do stosowania głównie przed treningami, ponieważ wtedy są w stanie dać lepsze efekty

• ograniczające łaknienie – pozwalają na zahamowanie apetytu, a tym samym jemy mniej i możemy też szybciej chudnąć

Są naturalne, dlatego stosowanie ich nie jest związane z ryzykiem groźnych skutków ubocznych. Z drugiej jednak strony musimy pamiętać o tym, że nie dadzą nam spektakularnych efektów już po tygodniu. Środki tego rodzaju działają wolno – najczęściej możemy zobaczyć rezultaty po około 3 miesiącach. Czasami nie są też widoczne w ogóle, ponieważ nie każdy organizm reaguje tak samo.

Dlatego stosowanie takich suplementów bez diety i sportu nie da nam najlepszych efektów.

Po drugiej stronie mamy leki na otyłość, które są wydawane na receptę. Musimy więc udać się do lekarza, aby je otrzymać. W tym przypadku najbardziej popularnym lekiem jest orlistat, który hamuje łaknienie i zmniejsza wchłanianie tłuszczu. W rezultacie prowadzi do utraty wagi. Jednak także w tym przypadku efekty nie są błyskawiczne – trzeba na nie zaczekać. Narażamy się też na różne skutki uboczne, na przykład bóle brzucha, wzdęcia.

Ile kosztuje odchudzanie z tabletkami?

Ceny są zróżnicowane i zależne przede wszystkim od tego, jakiego efektu oczekujemy. Ceny suplementów zawierających naturalne składniki rozpoczynają się już od około 15 złotych za opakowanie, ale ceny mogą dochodzić nawet do 100 złotych. Warto sprawdzić więc skład takich preparatów i opinie ich użytkowników. Pamiętajmy też o zapoznaniu się z dawkowaniem – najczęściej każdego dnia trzeba zażyć od 2 do 6 tabletek.

Za tabletki na odchudzanie na receptę zapłacimy też dość dużo.

Zwykle to cena nawet 100 złotych za opakowanie.