Wczesna menopauza po trzydziestce

Wahania nastroju, napady gorąca i nieregularna miesiączka? To jedne z objawów menopauzy. U niektórych kobiet mogą pojawić się nawet po trzydziestym roku życia! Kiedy dochodzi do takiej sytuacji i czy możemy ją zatrzymać?

Menopauza jest kojarzona głównie z kobietami starszymi, mającymi około 50 lat. W związku z tym objawy przekwitania u młodej jeszcze osoby, która jest około trzydziestki, mogą wzbudzać wiele pytań i wątpliwości.

Menopauza – co to jest?

Menopauza, inaczej przekwitanie czy klimakterium to etap w życiu kobiety, który ma miejsce pomiędzy wiekiem prokreacyjnym a początkiem etapu starzenia się. Dochodzi wtedy do trwałego zatrzymania cyklu miesiączkowego w wyniku ustania czynności jajników i wyczerpania się ich rezerw.

_Menopauzie towarzyszą zmiany hormonalne_, w tym obniżenie się i ustanie syntezy estrogenów oraz progesteronu. W efekcie może ona dawać również szereg nieprzyjemnych objawów, które mogą również wpływać na rozwój groźnych chorób.

Objawy menopauzy:

• huśtawki nastrojów

• nieregularna miesiączka i jej ustanie

• problemy z koncentracją i pamięcią

• uderzenia gorąca

• problemy z rytmem serca

• problemy naczyniowe

• obniżony nastrój, nawet depresja

• suchość pochwy

• zmniejszone libido

• bolesność kości i stawów

• cienkość skóry i jej mniejsza elastyczność

• potrzeba częstszego oddawania moczu

Jest to tyko część objawów, które mogą pojawić się w przebiegu menopauzy, dlatego zdarza się, że niektóre kobiety nie odczytują ich prawidłowo. W takim przypadku pomocne jest wykonanie badań hormonów z krwi – na tej podstawie lekarz może określić, czy rzeczywiście ma miejsce menopauza.

Przedwczesna menopauza – kiedy do niej dochodzi?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, do menopauzy u większości kobiet dochodzi około 50. roku życia, najczęściej w przedziale od 45. roku do 55. roku życia. Zatem wtedy, gdy powyższe objawy pojawiają się już około trzydziestki, mamy do czynienia z nienaturalną sytuacją.

Przyczyny przedwczesnej menopauzy mogą być różnorodne.

Zalicza się do nich między innymi zaburzenia pracy układu odpornościowego, cukrzycę, choroby tarczycy. Podobne symptomy mogą pojawić się również w poważny chorobach, na przykład przy leczeniu nowotworów, a także jako efekt zabiegów jak wycięcie przydatków macicy.

Czy można walczyć z menopauzą?

Menopauza to naturalny etap życia kobiet, ale można stosować odpowiednie kuracje, aby zmniejszyć jej dokuczliwe objawy. W tym celu przede wszystkim stosuje się terapie hormonalne, które pozwalają na uzupełnienie poziomu brakujących hormonów. Stosowanie hormonalnej terapii zastępczej zmniejsza ryzyko rozwoju chorób związanych z menopauza, między innym chorób krążenia, osteoporozy.

Także wtedy, gdy podejrzewa się, że menopauza została wywołana przez nieleczoną chorobę, na przykład tarczycy, zaleca się wdrożenie terapii, aby złagodzić, a nawet opóźnić postępowanie objawów menopauzy.

Niestety, medycyna nie ma obecnie sposobów na zatrzymanie menopauzy, niemniej jednak odpowiednie leczenie i stosowanie suplementów diety pozwala nam na złagodzenie objawów menopauzy.