Wypadanie włosów – jak sobie z nim poradzić?

Wypadanie włosów – jak sobie z nim poradzić?

Dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet – wypadanie włosów jest problemem wielu osób. Obecnie w sprzedaży znajduje się wiele środków, które mają hamować nadmierne wypadanie włosów. Jakie metody sprawdzają się najlepiej?

Wypadanie włosów jest problemem, z którym nadal nie jesteśmy w stanie radzić sobie stuprocentowo skutecznie. Przyczyn łysienia damskiego i męskiego jest bardzo dużo, więc dobór odpowiedniej metody również powinien odzwierciedlać powód, z którego dochodzi do nadmiernej utraty włosów.

Jakie są główne przyczyny wypadania włosów?

Wśród głównych przyczyn wypadania włosów znajdują się zaburzenia hormonalne, ale również stres, niedobory witamin i minerałów, a także choroby autoimmunologiczne. Jeśli będziemy chcieli określić, co dokładnie powoduje problem, a tym samym łatwiej mu zaradzić, powinniśmy udać się do lekarza.

Jednym z powodów przerzedzenia się włosów jest podwyższony poziom androgenów, czyli męskich hormonów. Może on dotyczyć zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Problemy z włosami pojawiają się też przy chorobach tarczycy – niedoczynności i nadczynności. Ponadto jedną z chorób powodujących wypadanie jest łysienie plackowate, które ma podłoże autoimmunologiczne.

Zatem właściwe badania pozwolą na określenie, co może być przyczyną wypadania włosów, a także na dobranie właściwej terapii.

Warto też wskazać, że włosy mogą wypadać bardziej w okresie jesiennym i zimowym, gdy dochodzi do obniżenia poziomu odporności organizmu oraz braków w witaminach i minerałach.

Metody leczenia wypadania włosów

Jak już wspomnieliśmy, metodę leczenia wypadania włosów najlepiej dobrać w zależności od przyczyny takiego stanu. Czasami jednak trudno jest jednoznacznie określić, co powoduje taki stan. W takiej sytuacji można zastosować preparaty mające uniwersalne zastosowanie – poprawiające kondycję skalpu, czyli skóry głowy, włosów, a także dostarczające ważnych składników odżywczych.

W sprzedaży możemy znaleźć specjalne szampony, odżywki, maski, wcierki, także w formie pojedynczych kapsułek, których zadaniem jest działanie miejscowe. Możemy uzupełniać ich skuteczność przez zastosowanie preparatów działających od środka – specjalnych kompleksów witamin, minerałów i innych środków, a także prozdrowotnych herbatek. Ważna jest też właściwa dieta, która będzie obfitowała w owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste.

Z różnych metod poprawy stanu włosów i skóry głowy skorzystamy również w salonach fryzjerskich. Fryzjer może też zaproponować taką fryzurę, która będzie pozwalała na nadanie włosom większej objętości i lepszego wyglądu, nawet jeśli mocno wypadają.

Możemy też udać się do lekarza, który może zapisać leki na receptę, na przykład wcierki. Ostatni pojawiły się również doniesienia o jeszcze skuteczniejszym środku na wypadanie włosów. Nie wiadomo jednak, kiedy wejdzie on do sprzedaży.

O czym jeszcze warto pamiętać przy wypadaniu włosów:

• myj i rozczesuj włosy delikatnie, nie trzyj ich ręcznikiem i susz chłodnym strumieniem powietrza

• chroń włosy przed chlorowaną wodą na basenie i przed intensywnym słońcem

• nie farbuj włosów i nie stosuj trwałej ondulacji, ponieważ osłabiają włosy