Zabiegi na rozstępy – jak można je usunąć?

Zabiegi na rozstępy – jak można je usunąć?

Rozstępy ma ponad połowa kobiet i wielu mężczyzn. Te nieestetyczne zmiany najczęściej występują na brzuchu, biuście, udach i pośladkach, ale mogą również pojawiać się w obrębie barków czy pleców. Czy możemy skutecznie zlikwidować rozstępy?

Do powstawania rozstępów dochodzi wtedy, gdy skóra rozciąga się nadmiernie w wyniku szybkiego wzrostu – w trakcie ciąży, w okresie wzrostu, przybierania na wadze, treningów powodujących rozrost masy mięśniowej.

Czym są rozstępy?

Rozstępy mają postać wrzecionowatych pasm, które powstają wskutek zerwania sieci stworzonej z włókien kolagenowych i elastynowych. Nie są niebezpieczne dla zdrowia, ale dla wielu osób stanowią krępujący defekt natury estetycznej.

Przy nadmiernym rozciągnięciu skóry ma miejsce faza zapalna i początkowo rozstępy przyjmują kolor ciemnoczerwony. Faza zapalna trwa nawet około pół roku. Kolejnym etapem jest faza zanikowa – rozstępy przyjmują bardziej wklęsłą i pomarszczoną strukturę, stają się też bledsze i mniej widoczne.

Rozstępy – zapobieganie i leczenie

Najlepiej zapobiegać powstawaniu rozstępów – w tym celu należy dbać o wagę i uważać, aby nie doszło do nadmiernego rozciągnięcia skóry. Kobiety w ciąży, u których rozstępy pojawiają się często na brzuchu, mogą stosować specjalne kosmetyki poprawiające elastyczność skóry. Dzięki nim możliwe jest zmniejszenie ryzyka powstania rozstępów.

_Nie ma stuprocentowo skutecznych sposobów na pozbycie się uformowanych już rozstępów._ Najlepsze rezultaty można osiągnąć w pierwszym etapie powstawania rozstępów. Wówczas można jeszcze odbudować strukturę kolagenu i elastyny i ograniczyć poszerzanie się rozstępów. Gdy mamy do czynienia z drugą fazą rozstępów, gdy są one już mniej widoczne, możemy jedynie zmniejszyć ich widoczność.

Możemy korzystać ze specjalnych kosmetyków przeznaczonych na rozstępy. Najlepsze rezultaty uzyskamy jednak przy wykorzystaniu zabiegów medycyny estetycznej.

Peelingi chemiczne

Najczęściej stosowane są takie zabiegi jak peelingi chemiczne, między innymi kwasem glikolowym, który złuszcza i regeneruje skórę, wpływając też na jej lepsze napięcie i produkcję kolagenu. Wykonanie zabiegu to około 150-200 złotych. Często konieczne jest wykonanie serii zabiegów.

Mikrodermabrazja

Druga metoda to mikrodermabrazja – to peeling, podczas którego ściera się wierzchnią warstwę naskórka i także stymuluje produkcję kolagenu. Skóra jest jędrniejsza i rozstępy mniej widoczne. Także zaleca się wykonanie kilku zabiegów. Cena jednego to około 130-200 złotych.

Laser frakcyjny CO2

Dobre rezultaty można uzyskać też przy użyciu laserów frakcyjnych CO2. Przyczyniają się one do produkcji kolagen i do regeneracji skóry. Zabieg laserowy to około 500-800 złotych w zależności od obszaru.

Osocze bogatopłytkowe

Stosuje się też zabiegu z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, które pozyskiwane jest z krwi pobranej od pacjenta. Osocze ma silne właściwości regeneracyjne i podane w rozstępy spłyca je i nadaje jaśniejszy odcień. Zabiegi tego rodzaju przeprowadza się również w seriach – jeden to wydatek około 500-700 złotych.