Zajady na ustach – co jest ich przyczyną i jak je leczyć?

Zajady na ustach – co jest ich przyczyną i jak je leczyć?

Pojawienie się zajadów na ustach objawia się poprzez niewielkie zaczerwienienie, które może przerodzić się w bolesne owrzodzenie. Zajady jako stan zapalany pojawiający się w kącikach ust może być mylony z opryszczką. Jednak zajady powodowane są przez grzyby lub bakterie.

Pojawienie się zajadów to kilka etapów. Na samym początku występują pęknięcia, które pojawiają się w wyniku przesuszonej skóry. Następnie takie zapalenie kącików ust przeradza się w drobne bąble, które zaczynają wypełniać się płynem surowiczym. Bąble po pewnym czasie, czyli najczęściej kilku dniach pękają, co tworzy jest bolesne. Jest to spowodowane również tym, że z pęknięć sączy się również płyn surowiczy.

Zdarza się również, że sączyć może się krew, co może prowadzić do pojawiania się trudno gojących się ran. Zajady mogą również rozprzestrzeniać się z jednego kącika ust do drugiego kącika ust. Jeśli są one nieleczone mogą pojawiać się strupy a po ich ustąpieniu nawet ślady w postaci blizn.

Jakie są przyczyny zajadów?

Bardzo ważne jest poznanie przyczyny zajadów, co pozwala na ograniczenie występowania zajadów w przyszłości. Do najbardziej powszechnych przyczyn zajadów można zaliczyć infekcje grzybicze czy bakteryjne.

Wynika to z występowania bardzo korzystnych warunków do rozwijania się bakterii oraz grzybów w kącikach ust, gdzie jest wilgotno i ciepło. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym rozwijanie się grzybów czy bakterii jest również antybiotykoterapia. Przekłada się ona na osłabienie organizmu w zakresie odporności co ogranicza skuteczność zwalczania pojawiania się infekcji.

Antybiotyku wpływają również na rozwijanie się w przewodzie pokarmowym różnego rodzaju bakterii. Jeśli prowadzi się leczenie antybiotykami dobrze jest decydować się na stosowanie probiotyków. Innym rozwiązaniem jest zażywanie witaminy z grupy B gdyż niedobór witaminy B2 może być generalną przyczyną pojawiania się stanów zapalnych w obrębie błon śluzowych. Problemem może być również niedobór żelaza a także witaminy A również mogą być powodem występowania zajadów.

Bardzo ważne jest zatem dbanie o odpowiednią dietę gdy ma się predyspozycje do występowania zajadów.

Spożywanie takich produktów, które zawierają duże ilości witaminy B2 pozwala na ograniczenie ryzyka występowania zajadów. Wskazane może być spożywanie większych ilości witamin B2, produktów zawierających ryboflawinę gdy zażywa się antykoncepcję doustną, co może mieć przełożenie na niedobory witaminy B2.

Choroby wpływające na zajady

Pewne choroby mogą sprzyjać powstawaniu zajadów. Do takich chorób można zaliczyć między innymi cukrzycę. Może ona powodować występowanie suchości nie tylko w kącikach ust, ale całej skóry.

Alergie na nikiel, który występuje w naczyniach do gotowania również mogą być przyczyną występowania zajadów w kącikach ust. Wówczas niezbędne jest korzystnie z naczyń czy sztućców z innych materiałów. Istotne jest również realizowanie odpowiednie pielęgnacji skóry ust a także dbałość o higienę jamy ustnej co pozwala na profilaktyczne przeciwdziałanie występowaniu infekcji w kącikach ust.