Ile kosztuje poród w prywatnej klinice?

Poród w państwowej placówce w Polsce może nie być dobrym wspomnieniem. Właśnie dlatego coraz więcej kobiet myśli o tym, aby rodzić w prywatnej placówce. Ile trzeba będzie zapłacić wtedy za tego rodzaju usługę?

Polskie przepisy prawa zapewniają każdej kobiecie w okresie ciąży, porodu oraz sześciu tygodni połogu bezpłatną opiekę medyczną. W tym czasie NFZ pokrywa koszty związane z wizytami oraz leczeniem. Poród musi jednak odbyć się wtedy w szpitalu publicznym, który posiada kontrakt podpisany z Narodowym Funduszem Zdrowia.

W ramach podstawowej opieki bez żadnych dodatkowych opłat nie otrzymamy jednak wszystkiego, o czym może marzyć kobieta w ciąży. Problemem mogą być między innym wieloosobowe sale, brak specjalistycznych znieczuleń, za które trzeba będzie dodatkowo zapłacić. Kobieta nie ma też wtedy zapewnionej opieki swojego lekarza, chyba że ten akurat będzie pracował na oddziale. Podobnie jest w przypadku położnej, którą też trzeba będzie sobie opłacić, jeśli nie chcemy, aby poród był przyjmowany przez nieznaną nam osobę.

W związku z tym wiele kobiet dla swojego większego komfortu myśli o porodzie w placówce prywatnej. To możliwe, niemniej jednak musimy liczyć się wtedy z dodatkowymi kosztami. Ile to kosztuje?

Prywatne pakiety porodowe

Wiele prywatnych placówek o charakterze klinik oferuje swoim klientom, w tym także paniom w ciąży, dostęp do szerokiej gamy usług. Nie musimy obawiać się o duże kolejki, o przepełnione sale, o niemiły personel czy też o niski standard – gdy płacimy, możemy wymagać i otrzymać to, czego nie da nam państwowa służba zdrowia.

Placówki, które oferują swoim klientom dostęp do usług w zakresie położnictwa, najczęściej sprzedają tak zwane pakiety porodowe, które obejmują szeroki zakres usług związanych z przygotowaniem do porodu oraz z samym porodem i opieką po nim.

W ramach pakietu porodowego otrzymujemy takie usługi jak:

  • spotkanie konsultacyjne z lekarzem przed porodem
  • odpowiednie badania, w tym między innymi badanie KTG
  • do wyboru – poród siłami natury albo cesarskie cięcie
  • znieczulenie zewnątrzoponowe, jeśli rodząca chce z niego skorzystać
  • pobyt w szpitalu, najczęściej w pojedynczej sali
  • opieka po porodzie nad pacjentką oraz noworodkiem przez kilka dni po porodzie
  • wizyta kontrolna po odbyciu porodu

Wobec tego kobieta w ciąży, która decyduje się na pakiet porodowy tego rodzaju, otrzymuje wszystko, co jest niezbędne w związku z wydaniem na świat dziecka.

Prywatny poród może być drogi

Ceny takich pakietów różnią się od siebie w zależności do tego, co dokładnie wchodzi w ich skład, a także od tego, jakie placówki je oferują. Warto zapoznać się zatem z różnymi ofertami, aby znaleźć taką, która będzie najbardziej korzystna.

Najczęściej ceny rozpoczynają się od około 6 000 złotych, natomiast mogą kończyć się nawet na około 15 000 złotych. Najwięcej zapłacimy za poród z cesarskim cięciem, mniej z kolei za ten naturalny, ale warto wskazać, że wiele placówek nie przeprowadza porodów naturalnych i oferuje jedynie cesarskie cięcie.