
Dla dzieci wizyta u stomatologa może być bardzo stresująca. W wielu gabinetach można skorzystać jednak z usług pedodoncji, czyli stomatologii dziecięcej. Na czym dokładnie polega pedodoncja? Ile trzeba zapłacić wtedy za wizytę?
Wielu rodziców bagatelizuje zdrowie zębów oraz jamy ustnej swoich dzieci, nie chodząc z nimi do stomatologa. Jednak im wcześniej udamy się do gabinetu, tym łatwiej dziecku będzie mogło oswoić się z nową sytuacją. Najlepiej nie czekać, aż pojawią się problemy, na przykład ubytki czy stany zapalne.
Teoretycznie z dzieckiem możemy pójść do każdego gabinetu stomatologicznego, ale najlepiej poszukać takiego, który oferuje usługi pedodoncji, czyli stomatologii dziecięcej. Z usług tego rodzaju można skorzystać głównie w gabinetach prywatnych, które wychodzą naprzeciwko oczekiwaniom i potrzebom rodziców z dziećmi.
Pedodonta to lekarz, który specjalizuje się w stomatologii dziecięcej. Nie tylko wie, jak diagnozować i leczyć najmłodszych, ale również ma do nich odpowiednie podejście, zmniejszając stres związany z wizytami.
Pedodoncja jako specjalizacja stomatologiczna zajmuje się szeregiem zagadnień, między innymi takimi jak:
- ząbkowanie u dzieci i zaburzenia ząbkowania
- leczenie chorób błony śluzowej u dzieci
- leczenie zębów mlecznych
- leczenie zębów stałych niedojrzałych
- profilaktyka chorób oraz wad zgryzu u dzieci
Wizyta adaptacyjna
Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa powinna być wizytą adaptacyjną, czyli taką, podczas której dziecko zapoznaje się bliżej ze stomatologiem. Pozwala na pozbycie się lęku i przygotowuje do dalszych wizyt.
W trakcie tego rodzaju wizyty nie wykonuje się najczęściej żadnych zabiegów, ale przeprowadza się kontrolę jamy ustnej, dentysta prezentuje wtedy używane przez niego narzędzia, pokazuje, jak należy prawidłowo dbać o higienę zębów i jamy ustnej.
Na koniec wizyty dziecko otrzymuje różne gadżety, na przykład może być to odznaka, naklejki albo zabawka.
Leczenie pedodontyczne u stomatologa
Do stomatologa zajmującego się pedodoncją warto udać się również wtedy, gdy dziecko ma problemy z zębami, błoną śluzową czy zgryzem. W gabinecie można wykonać wtedy diagnostykę oraz leczenie zgodnie z potrzebami. W przypadku dzieci najczęściej wykonuje się takie zabiegi jak:
- lapisowanie zębów
- lakowanie zębów
- fluoryzacja zębów
- leczenie próchnicy zębów mlecznych i stałych
- ekstrakcje zębów mlecznych i stałych
Jeśli dziecko będzie miało problemy z ustawieniem zębów czy zgryzem, dentysta może również zalecić konsultację ortodontyczną.
Ile kosztuje stomatologia dziecięca?
Ceny związane z leczeniem stomatologicznym dzieci nie odbiegają znacząco od cen leczenia osób dorosłych. Za leczenie próchnicy zapłacimy najczęściej od około 100 do 200 złotych za jeden ząb. Lapisowanie, lakowanie czy fluoryzacja to wydatek od 50 do 300 złotych zależnie od gabinetu.
Wizyta adaptacyjna w niektórych gabinetach jest darmowa, w innych należy zapłacić za nią jak za przegląd – to koszt od 50 do 100 złotych. Regularne przeglądy okresowe również mają podobną cenę.