Rajstopy i pończochy uciskowe – kiedy warto je nosić?

Jedną z najczęściej używanych metod na leczenie żylaków jest kompresoterapia. Polega ona na wykorzystaniu wyrobów uciskowych takich jak rajstopy oraz pończochy, a także podkolanówki uciskowe. Kiedy zalecane jest ich noszenie?

Na powstawanie żylaków najbardziej narażone są kobiety, ale również mogą one pojawić się u mężczyzn. Są efektem przewlekłej niewydolności żylnej, która zwykle jest efektem prowadzonego trybu życia.

Na pojawienie się przewlekłej niewydolności żylnej mają wpływ głównie wiek, ponieważ pojawia się ona u starszych osób, a także prowadzenie siedzącego trybu życia, pracy w długotrwałej pozycji siedzącej albo stojącej, zażywanie leków hormonalnych, nadwaga oraz otyłość. Również żylaki mogą pojawić się u osób mających częste zaparcia, uprawiających sporty siłowe, u kobiet w ciąży.

Objawy przewlekłej niewydolności żylnej:

  • obrzęki kończyn dolnych
  • uczucie ciężkich nóg
  • mrowienie w nogach
  • pajączki – pękające naczynka
  • żylaki

Przewlekła niewydolność żylna oraz żylaki są leczone na różne sposoby, między innymi z użyciem zabiegów, farmakoterapii. Zwykle jednak na początek, gdy żylaki nie są jeszcze duże, poleca się kompresoterapię.

Na czym polega kompresoterapia?

Kompresoterapia jest używana w leczeniu oraz w profilaktyce żylaków. To inaczej terapia z użyciem nacisku, która wspiera prawidłowy odpływ krwi z kończyn – jest on zaburzony w przypadku przewlekłej niewydolności żylnej.

W kompresoterapii najczęściej stosuje się specjalne rajstopy, pończochy oraz podkolanówki, które od tych zwykłych różnią się budową. Wywierają one rosnący nacisk na kończyny, dlatego pomagają wtedy w prawidłowym przepływie krwi.

Zalety stosowania wyrobów uciskowych:

  • dają ulgę zmęczonym nogom w krótkim czasie
  • wspierają prawidłowe krążenie krwi w kończynach
  • zapobiegają pojawianiu się pajączków
  • przeciwdziałają dalszym zmianom żylnym

W sprzedaży znajdziemy szeroką gamę różnych wyrobów kompresyjnych używanych w leczeniu żylaków dla kobiet oraz dla mężczyzn. Różnią się one pomiędzy sobą nie tylko rodzajem, ale również klasą nacisku. Im wyższa klasa nacisku, tym właściwości lecznicze tych wyrobów są lepsze. Warto też wskazać, że wyroby te dobierane są dokładnie pod kątem rozmiaru, aby nacisk był prawidłowy na całej długości kończyn dolnych.

Warto zaznaczyć, że wyroby przeciwżylakowe powinny być dobierane indywidualnie przez lekarza, który będzie mógł doradzić, jakie z nich sprawdzą się najlepiej.

Te o najniżej klasie ucisku używane są głównie jako profilaktyka, czyli mogą być używane także przez osoby, u których nie doszło jeszcze do przewlekłej niewydolności żylnej. Są rekomendowane w szczególności dla kobiet w ciąży, osób pracujących w pozycji stojącej albo siedzącej.

Ile kosztują pończochy i rajstopy przeciwżylakowe?

W porównaniu ze zwykłymi rajstopami i pończochami te o właściwościach przeciwżylakowych są droższe. Zapłacimy za nie od około 40 do 80 złotych w zależności od wybranego rodzaju oraz marki.

Wyroby przeciwżylakowe można kupować w sklepach stacjonarnych, głównie medycznych, a także w sklepach internetowych.