Soczewki a korekta laserowa wzroku

Masz wadę wzroku? W takim przypadku na pewno wiesz, że może ona bardzo przeszkadzać w codziennym życiu. Aktualnie jednak istnieje kilka sposobów na korekcję wad wzroku – zaliczają się do nich okulary, soczewki kontaktowe, a także zabiegi laserowej korekcji wady wzroku. Co sprawdzi się najlepiej?

Dalekowzroczność, krótkowzroczność czy astygmatyzm – to tylko niektóre wady wzroku. Możemy je korygować, niemniej jednak metody korekcji, które wskazaliśmy na wstępie, różnią się pomiędzy sobą skutecznością, komfortem, a także kosztami.

Skupmy się na soczewkach i laserowej korekcji wzroku, ponieważ to właśnie one pozwalają na uzyskanie efektów korekty wady bez konieczności noszenia okularów.

Soczewki kontaktowe

Aby dobrać soczewki kontaktowe, musimy udać się do okulisty albo optometrysty, który wykona odpowiednie badania. Cena za parę soczewek oraz dodatkowe akcesoria zależna jest od kilku czynników. Głównie to czas noszenia soczewek oraz miejsce ich zakupu. Najtaniej zakupimy je w sklepach internetowych. Z kolei najwyższe ceny mają stacjonarne salony optyczne.

Soczewki kontaktowe są wygodne w używaniu – można uprawiać w nich sporty i chodzić na basen. Ważne jest jednak dobranie tych odpowiednich, ponieważ nie wszystkie są komfortowe. Soczewki nie są bardzo drogie w stosowaniu, ale musimy ponosić wtedy stałe wydatki.

Za parę soczewek kontaktowych jednodniowych zapłacimy na ogół około 2,5 – 4 złotych. Nie musimy już dokupować płynu, ponieważ soczewki wymieniamy każdego dnia. Za parę soczewek miesięcznych zapłacimy zwykle około 20-30 złotych. Musimy dokupić też płyn do soczewek. Za duże opakowanie 360 ml zapłacimy około 20-25 złotych.

Roczny koszt codziennego korzystania z soczewek miesięcznych to około 700 złotych. W przypadku soczewek jednodniowych na rok ich używania zapłacimy nawet 1400 złotych.

Laserowa korekcja wady wzroku

Operacje laserowe oczu można wykonywać już od wielu lat. Są one przeznaczone dla osób dorosłych, z ustabilizowaną wadą wzroku i bez chorób takich jak zaćma, jaskra, cukrzyca. Aktualnie stosuje się różne metody korekcji, między innymi LASEK, LASIK, epi-LASIK, EBK oraz femto-LASIK.

Zabieg laserowej korekcji wady wzroku możliwy jest do wykonania w przypadku krótkowzroczności, dalekowzroczności oraz astygmatyzmu. Niestety, w przypadku dużych wad nie ma pewności, że będą one zniwelowane całkowicie. Może okazać się, że pacjent nadal będzie musiał korzystać z innej metody korekcji, na przykład okularów albo soczewek. Oczywiście, musimy liczyć się też ze skutkami ubocznymi, ale występują one rzadko.

Zabieg laserowej korekcji wzroku na jedno oko to koszt od 3500 złotych w górę. Najwięcej zapłacimy za korekcję metodą femto-LASIK, ponieważ cena wynosi wtedy aż około 7000 złotych. Musimy też zapłacić za konsultacje lekarskie oraz wizyty kontrolne – zwykle to około 150 złotych za jedną wizytę. Będzie konieczne wykupienie specjalnych leków – to także koszt około 150 złotych.

Podsumowując, w dłuższej perspektywie laserowa korekcja wady wzroku opłaca się bardziej. W porównaniu do soczewek zwróci się po 7-10 latach w zależności do tego, jakie z nich używamy.