Zrogowaciała skóra na piętach – jak można się jej pozbyć?

Twarda, zrogowaciała skóra na piętach nie tylko nie wygląda estetycznie, ale może również stać się przyczyną bolesnych pęknięć. W jaki sposób możemy pozbyć się tego kosmetycznego problemu?

Zrogowaciały naskórek na piętach pojawia się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Stopy, na których opiera się cały ciężar ciała, są narażone na różne zmiany, w rym twardnienie skóry. Może być ono również powodowane przez szereg innych czynników, na które mamy wpływ i przez ich eliminację możemy poprawić wygląd stóp.

U kogo skóra rogowacieje najszybciej?

Skóra twardnieje wtedy, gdy jest wystawiona na niekorzystne czynniki. Właśnie dlatego zrogowaciałe pięty najczęściej obserwuje się u osób, które mają stojący charakter pracy, nadwagę czy otyłość, ponieważ wtedy obciążenie na stopy jest największe.

Na problem narażone są również osoby z płaskostopiem poprzecznym, a także kobiety noszące obuwie na wysokim obcasie. Wtedy nadmierne stwardnienia pojawiają się również w obszarze śródstopia.

Jak usunąć zrogowaciałą skórę na piętach?

Usunięcie nadmiaru skóry na piętach możliwe jest z użyciem różnych narzędzi. Najbezpieczniejszy i najskuteczniejszym sposobem jest jej starcie. Nie powinniśmy korzystać z nożyków, które ścinają nadmiar skóry – narażamy się na urazy i poważne infekcje.

Podstawowym narzędziem używanym w usuwaniu zrogowaciałego naskórka są _pumeksy_ – wykonane z naturalnej skały o porowatej strukturze albo z tworzyw sztucznych. Koszt takiego produkty to zwykle od 2 do 10 złotych.

W sprzedaży znajdziemy również _specjalne tarki_ – są wykończone materiałem ściernym o podobnych właściwości do pumeksów. Ręczna tarka do pięt to wydatek około 4-15 złotych.

Oprócz tarek ręcznych możemy też kupić elektryczne tarki – _frezarki do pięt_. Posiadają obracające się głowice, dlatego usuwają nadmiar zrogowaciałego naskórka jeszcze łatwiej. Cena takich urządzeń to od 20 do nawet 100 złotych.

Oprócz przedstawionych narzędzi możemy również zakupić inne produkty przeznaczone do usuwania zrogowaciałego naskórka. Jednym z ostatnich hitów są _skarpetki złuszczające_. Są nasączone substancjami powodującymi stopniowe złuszczanie naskórka i dzięki temu przywracają skórze gładkość.

O stopy możemy zadbać również w gabinecie podologicznym, w którym możemy wykonać kompleksowy zabieg pielęgnacyjny. Cena tego rodzaju zabiegu wynosi najczęściej od 50 do 100 złotych. Wraz z zabiegiem można również wykonać pedicure. Wizyta u podologa zalecana jest w szczególności wtedy, gdy mamy problemy z bolesnymi, pękającymi piętami, a także infekcjami bakteryjnymi i grzybiczymi naskórka.

Właściwa pielęgnacja poprawi kondycję stóp

Aby zapobiegać nadmiernemu rogowaceniu naskórka na stopach, powinniśmy pamiętać również o ich właściwej pielęgnacji. Regularne złuszczanie oraz nawilżanie skóry stóp to podstawa dla ich efektownego wyglądu. Najlepiej raz na kilka dni wykonać także kąpiel dla stóp wraz ze zmiękczającą stopy solą lub specjalnymi kosmetykami.

Warto też pamiętać o tym, że zrogowaceniom możemy zapobiegać przez zmianę obuwia na bardziej wygodne lub stosowanie wkładek poprawiających komfort.