Co to jest pożyczka pozabankowa?

Wielu z nas kojarzy pożyczki tylko z bankami. Jednak Polacy coraz częściej wybierają również oferty pozabankowe. Czym w ogóle są pożyczki pozabankowe? Warto poznać je bliżej, ponieważ dzięki nim możemy błyskawicznie podreperować swoją sytuację finansową.

Pożyczka, w przeciwieństwie do kredytu, może być udzielona przez każdego posiadającego odpowiednie środki. Pożyczki są oferowane przez banki, firmy pożyczkowe działające pozabankowo, przez osoby fizyczne – możemy otrzymać pożyczkę od rodziny, znajomych czy nieznajomych, na przykład przez portale pożyczek społecznościowych.

Zgodnie z prawem pożyczka nie jest regulowana przez Prawo bankowe, ale przez Kodeks cywilny. Jest ona oferowana na mniej restrykcyjnych warunkach. Pożyczkodawca nie jest wtedy ograniczony zapisami Prawa bankowego, a tym samym może samodzielnie ustalić zasady pożyczki – oczywiście, w ramach wyznaczonych przez Kodeks cywilny.

Pożyczki pozabankowe i ich rodzaje

Pożyczkę pozabankową możemy otrzymać zarówno od firmy pożyczkowej, jak i od osoby fizycznej. Skupmy się tutaj jednak na pożyczkach od firm pożyczkowych, które dostępne są obecnie w wielu wariantach do wyboru.

Pożyczki te możemy wziąć stacjonarnie – w biurach firm pożyczkowych, możemy też wnioskować o nie całkowicie przez internet lub możemy wybrać pożyczkę z obsługą domową – wtedy wszystko załatwimy w swoim domu z przedstawicielem firmy.

Pod względem rodzaju pożyczki pozabankowe możemy podzielić je na:

• chwilówki – pożyczki udzielane na okres miesiąca i na dość niskie sumy – do około 4 000 złotych, są bardzo często wybierane przez internet

• pożyczki ratalne – są zaciągane na dłuższy okres, zwykle do 2 lat, spłata następuje w ratach comiesięcznych, ale niektóre firmy stosują też raty cotygodniowe w przypadku obsługi domowej

• pożyczki hipoteczne – są to najczęściej pożyczki ratalne, które udzielane są pod zastaw, na przykład mieszkania, domu ziemi

• pożyczki pod zastaw, pożyczki lombardowe – oferowane pod zastaw ruchomości, na przykład biżuterii, zegarka, roweru, telefonu komórkowego, dostępne w lombardach

Kto może otrzymać pożyczkę pozabankową?

Dużą zaletą pożyczek pozabankowych jest ich łatwa dostępność. Są one przeznaczone dla osób osiągających dochody, ale niektóre firmy nie sprawdzają, jak i ile zarabiają ich klienci. Dostępne są również pożyczki bez BIK, czyli bez sprawdzania w bazie Biura Informacji Kredytowej. Są one oferowane też jako pożyczki dla zadłużonych. Wybrane firmy pożyczkowe mają też w ofercie pożyczki dla zadłużonych z komornikiem.

W porównaniu do ofert bankowych pożyczki pozabankowe wcale nie wyróżniają się wyższymi kosztami. Co więcej, często zdarza się, że możemy wziąć pierwszą pożyczkę całkowicie za darmo – wtedy spłacamy dokładnie tyle, ile pożyczyliśmy. Więcej zapłacimy z kolei w przypadku pożyczek na dłuższe terminy oraz pożyczek bardziej ryzykownych, na przykład bez BIK, dla zadłużonych, z komornikiem.

Gdy także chcesz zaciągnąć pożyczkę pozabankową, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Złóż swój wniosek całkowicie przez Internet!