Lepiej wykupić ubezpieczenie pożyczki czy zaryzykować?

Banki i firmy pozabankowe do wielu swoich produktów kredytowych i pożyczkowych oferują specjalne ubezpieczenia. Ich zadaniem jest pomoc dłużnikowi wtedy, gdy pojawiają się kłopoty ze spłatą zobowiązań. Czy jedna kwarto korzystać z tego rodzaju ubezpieczeń?

Przy zaciąganiu pożyczki gotówkowej lub kredytu mieszkaniowego często proponowane jest klientom ubezpieczenie. Czasami jest ono wręcz obowiązkowe, co ma miejsce zazwyczaj przy kredytach mieszkaniowych czy samochodowych – bez ubezpieczenia nie otrzymamy wtedy pieniędzy. W przypadku pożyczek gotówkowych to najczęściej dobrowolna usługa – możemy zgodzić się na ubezpieczenie lub z niego zrezygnować.

Oczywiście, musimy pamiętać o tym, że ubezpieczenie pożyczki gotówkowej spowoduje, że do spłaty będziemy mieli większy dług. Wtedy polisa jest wliczana w pożyczkę, co powoduje podwyższenie ogólnego zadłużenia rozłożonego na raty. Pożyczka z ubezpieczeniem ma wówczas nieco wyższą ratę od tej bez ubezpieczenia. Zwykle to różnica kilku złotych na jednej racie.

Czym charakteryzuje się ubezpieczenie pożyczki?

Ubezpieczenia pożyczek i kredytów są szczególnego rodzaju polisami ubezpieczeniowymi, które przeznaczone są dla osób pożyczających pieniądze. Są one oferowane przez różne towarzystwa ubezpieczeniowe. Co więcej, różnią się pomiędzy sobą zakresem ochrony, dlatego warto dokładnie zapoznać się z zapisami regulaminu i warunkami polisy, aby wiedzieć, jakie zabezpieczenie otrzymujemy.

Generalnie, ubezpieczenie pożyczki zadziała przy śmierci pożyczkobiorcy, a także w wybranych przypadkach wtedy, gdy straci on prace, będzie hospitalizowany, będzie miał wypadek i będzie czasowo niezdolny do pracy. Zatem ubezpieczenie wydaje się kuszącą propozycja, ponieważ może pomóc nam wtedy, gdy nagle zabraknie pieniędzy na spłatę rat. Są jednak haczyki.

Ile możemy uzyskać z ubezpieczenia pożyczki?

Generalnie, ubezpieczenie pożyczki nie zawsze pozwoli nam na spłacenie zobowiązania całkowicie. Całkowita spłata zadłużenia możliwa jest tylko wtedy, gdy pożyczkobiorca umrze, ale i tutaj mogą pojawić się konkretne warunki, na przykład ubezpieczenie nie zadziała, gdy pożyczkobiorca umrze w zbyt krótkim czasie od zawarcia umowy pożyczki i ubezpieczenia. Mogą pojawić się też inne wyłączenia, na przykład samobójstwo.

Wtedy, gdy ubezpieczenie ma zapewnić ochronę w przypadku utraty pracy czy niezdolności do pracy ze względu na chorobę czy urazy, ubezpieczyciel nie spłaca całości długu, ale tylko jego część. Tutaj dużo zależy już od samego ubezpieczenia. Zwykle jest to kilka czy kilkanaście kolejnych rat, ale tylko do określonej wysokości albo z zastrzeżeniem limitu rat w danym okresie lub na cały okres kredytowy.

Przykładowo, gdy stracimy pracę (ale nie zwolnimy się sami), ubezpieczyciel spłaci za nas tylko 6 comiesięcznych rat. Gdy stracimy pracę kilka razy w okresie trwania polisy ubezpieczeniowej ubezpieczyciel może odmówić nam wypłaty, ponieważ przekroczyliśmy limit wskazany w warunkach umowy.

Podsumowując, ubezpieczenie pożyczki jest przydatne, ale głównie przy pożyczkach długoterminowych i na wyższe sumy. Gdy zaciągamy pożyczkę krótkoterminową, która nie będzie wysoka, z ubezpieczenia możemy zrezygnować ale zawsze zwiększy to ryzyko braku możliwości spłaty...