Problem w spłacie rat. Co zrobić?

Najczęściej na pożyczkę albo na kredyt decydujemy się wtedy, gdy jesteśmy w dobrej sytuacji finansowej. Nie jesteśmy jednak w stanie przewidzieć przyszłości. W ciągu kilku miesięcy albo kilku lat możemy stracić pracę lub może zdarzyć się coś innego, co spowoduje, że spłata zobowiązania stanie pod znakiem zapytania. Co powinniśmy zrobić wtedy, gdy pojawiają się problemy w spłacie rat?

Zadaniem banków oraz firm pożyczkowych działających pozabankowo jest pożyczanie pieniędzy takim osobom, które są w stanie spłacić pożyczkę. W tym celu firmy te badają dokładnie zdolność kredytową klienta. Jednak zdolność ta dotyczy tylko określonego czasu. Nie odnosi się ona do przyszłości.

Wtedy, gdy wpadniemy w problemy finansowe i przestaniemy spłacać raty, nie liczmy na to, że bank czy firma pożyczkowa zapomną o długu. Nie powinniśmy wtedy chować głowy w piasek, ponieważ możemy jeszcze pogorszyć naszą sytuację. Co zrobić, aby nie doprowadzić do finansowej katastrofy?

Poinformuj wierzyciela o problemie

Gdy widzimy, że możemy mieć trudności ze spłatą rat w najbliższym czasie, powinniśmy poinformować o tym naszego wierzyciela, czyli bank lub firmę pozabankową. Twoja inicjatywa zostanie odczytana z pewnością jako sposób na wyjście naprzeciwko trudnościom. Będzie świadectwem, że nie uciekamy od odpowiedzialności.

Wraz z pracownikiem banku albo firmy, która pożyczyła nam pieniądze, będziemy mogli wtedy określić nowe warunki spłaty. Do dyspozycji mamy kilka rozwiązań, które prezentujemy poniżej.

1. Rozłożenie długu na mniejsze raty

Najczęściej w takim przypadku pracownik banku lub firmy pożyczkowej będzie mógł zaproponować rozłożenie posiadanego obecnie długu na jeszcze mniejsze raty. Wtedy wydłuży się okres kredytowania, a tym samym zwiększą się koszty, ale nie narazimy się na niebezpieczeństwo związane z brakiem spłaty zadłużenia – wysokie odsetki i inne opłaty.

2. Wakacje kredytowe

Także można sprawdzić opcję tak zwanych wakacji kredytowych. Polegają one na odroczeniu spłat rat kredytu na określony czas. Musimy jednak pamiętać, że to niezbyt dobre rozwiązanie wtedy, gdy nasz problem finansowy jest przewlekły, czyli nie będziemy w stanie rozwiązać go pozytywnie w ciągu kilku miesięcy.

3. Kredyt konsolidacyjny

Interesującą propozycja jest tak zwany kredyt konsolidacyjny. Jest to kredyt, którego głównym zadaniem jest skonsolidowanie, czyli zebranie w jeden wszystkich długów posiadanych przez dłużnika. Wówczas zamiast kilku rat spłacana jest tylko jedna – może być ona niższa, gdy dług zostanie rozłożony na dłuższy okres do spłaty. Kredyt konsolidacyjny może być udzielony bez zabezpieczenia lub z zabezpieczeniem, na przykład z zastawem nieruchomości.

Oczywiście, gdy mamy problemy w spłacie rat, powinniśmy jednocześnie szukać sposobów na rozwiązanie tych trudności. Nowa, lepiej płatna praca, dodatkowe zajęcia po godzinach, wyjazd za granicę, aby zarobić więcej, zmniejszenie obecnie posiadanych długów, na przykład rezygnacja z niektórych usług – to jedynie kilka propozycji, aby łatwiej poradzić sobie z trudnościami finansowymi.